דלג על בר עליון
בר עליון

עיצוב אלבומים מהו?

חייו של אדם מורכבים מתחנות זמן שונות ומגוונות. בחלקן הן בלתי נשכחות, חלקן מציינות אבני דרך חשובות וחלקן מורכבות ממכלול של רגעים פשוטים וקסומים, שלעיתים אנו מייחלים לעצמינו שימשכו לעד. בל נשכח שלא תמיד הן ורודות ולא תמיד הן מתנהלות כפי שהיינו חולמים, אבל כשמדובר בשימור זיכרונות, לעולם נעדיף לשמור את כל אותם הרגעים המיוחדים והמרגשים אשר המתיקו את חיינו ולו במעט

לכל אדם ישנם תמונות ייחודיות וסיפורי חיים אישיים המספרים את סיפור חייו ומיוחדים רק לו ובעצם מהווים מכלול של כל אותם הזיכרונות אשר עיצבו והכילו את חייו.

אלבום מעוצב הוא למעשה צורת אומנות המאגדת בתוכה תמונות חיים השזורות ברגישות, ביופי ובמקצועיות רבה, לצד עשרות אלפי סיפורי חיים מרגשים ומיוחדים בדרך ייחודית ויצירתית, אשר תשמש בעתיד כתיעוד ויזואלי ומסמך נדיר ומרגש ביופיו של כל אותן התחנות החשובות והמיוחדות על ציר הזמן בו אנו חיים, והמגוללות למעשה באמצעות התמונות

והסיפורים העומדים מאחוריהן סיפור חיים אישי - סיפור חיים אמיתי.

 

 

התמונות השזורות באלבום מעוצב מעצימות את המסר העומד מאחורי הביטוי הנפוץ הטוען שתמונה אחת יכולה להחליף אלף מילים, כיוון שהן מסוגלות לספר דרכן סיפור ויזואלי שמילים בלבד לא תוכלנה לבטא.

בין אם מדובר במעצבי אלבומים חיצוניים ובין אם האדם מעצב לעצמו את האלבום עדיין נוצרת צורת אומנות המשלבת בתוכה עבודת יד ואמירה אישית לכדי תוצאה בעלת ערך סנטימנטלי עצום מאוד בעבור הדורות הבאים שלנו.

 

רב מילים - המילון השלם מגדיר "אלבום" כספר מיוחד המכיל דפים קשיחים ריקים ומשמש לשמירת תמונות, תצלומים, בולים, מעטפות וכד'.

 

באתר ויקיפדיה תחת הערך Scrapbooking ניתן ללמוד כי במאה ה-15 המושג "אלבום" כלל ספרים שבשגרה, שהיו נפוצים באנגליה, אשר שימשו בכדי לתעד מידע שכלל מתכונים, ציטוטים, מכתבים ,שירים ועוד.

 

בתקופה הויקטוריאנית, במאה ה-18 וה-19, נשים צעירות יצרו ספרי זיכרונות ואלבומים, אותם הן מילאו בכתבי שירה, תמונות משפחה וחברים. זו היתה דרכן, לשתף אחרים בתחושותיהן ובחוויותיהן האישיות ודרך ייחודית לשמר זיכרונות.

 

בעזרת טכנולוגיית הדפוס, שהשתפרה במחצית השנייה של המאה ה-19, הוגדלו כמויות הסוגים השונים של הנייר וכך הנייר המודפס הפך זמין יותר גם בעבור אנשים מהמעמד הנמוך יותר, אשר יכלו לצרוך ולהשתמש בו בכמות תדירה יותר.

 

על אלבום "שורשים" של אלכס היילי, סופר אפרו-אמריקאי, ניתן לקרוא ולשמוע רבות כשמעמיקים בחקר ההיסטוריה של המונח "עיצוב אלבומים". בשנת 1970 יצא הרומן "שורשים" המתבסס על ההיסטוריה האישית של משפחתו, שהיתה משפחת עבדים, מרגע חטיפתה מאפריקה ועד הגעתה לארה"ב, תוך תיאור מעמיק של כל הקורות אותה. הרומן תורגם ל-37 שפות ונוצר צמא אדיר ללימוד נושא הגנאולוגיה , אשר הוביל אנשים רבים לרצות לחקור ולשמר את מורשתם תוך התחקות אחרי אילן היוחסין שלהם, ויצירת אלבומים משפחתיים המאגדים בתוכם את כל אותם הזיכרונות הקשורים בהם ובבני משפחתם, כדוגמת מכתבים, תמונות וחומר ארכיוני נוסף אשר ביטא היבטים אחרים הקשורים באישיותם או בהיסטוריה המשפחתית שלהם.

 

אומנות עיצוב האלבומים שהתפתחה במרוצת שנות ה-90 הביאה עימה משב רוח רענן, צעיר ומודרני יותר אשר סחף אחריו רבים, ועורר צמא גדול ללימוד הנושא והעיסוק בו בין אם כתחביב ובין אם כעסק לכל דבר. האנשים שנשאבו לתחום עזרו רבות לפיתוח מוצרים מיוחדים, ללימוד טכניקות חדשות ומיוחדות תוך שיתוף רעיונות יצירתיים, עליהם לא חשבו קודם, ובכך למעשה גרמו שהביקוש בתחום עלה מאוד הרבה מעבר למצופה.

 

כיום בארה"ב בלבד, בכל אחד מתוך ארבעה בתי אב, ישנו מישהו אחד מבני הבית שעוסק בתחום זה. יצירת אלבומים מעוצבים הפכה לבילוי פופולארי במיוחד בקרב נשים, אשר שימשו כמקור השראה גם בעבור ילדים, שלמדו באמצעות צורת אומנות זו למיין ולארגן מידע, ובתוך כך פיתחו גם את החוש האומנותי שלהם. ה- Scrapbooking (עיצוב אלבומים) המודרני נעשה בעיקר על דפי אלבום בגודל 30 ס"מ רבוע. לאחרונה אלבומים קטנים כפי שהם מכונים mini albums הפכו להיות פופולאריים יותר בקרב המעצבים.

 

חומרי היסוד ליצירת אלבומים מעוצבים כוללים ניירות רקע במגוון צבעים וטקסטורות למיניהן, מספריים וטרימר לחיתוך נייר, וכמובן סוגי דבקים שונים נטולי חומציות אשר מבטיחים אורח חיים ארוך יותר והגנה ליצירות המעוצבות. עיצובים מורכבים ומתוחכמים יותר דורשים כלים מיוחדים כגון מכונות חיתוך ותבניות למיניהן ליצירת חיתוכים מקצועיים המשמשים לעיצוב ומתאימים לכל סגנון, חותמות גומי ועץ, שבלונות וקישוטים שונים המשמשים לקישוט הדפים המעוצבים כדוגמת מדבקות למיניהן בגדלים ובנפחים שונים,סיכות מתפצלות, כפתורים, לולאות, סרטים, תחרות, פרחי משי, בדים, אותיות האלפבית במגוון צורות ועוד.

 

בשנים האחרונות עם התפתחות הטכנולוגיה וכניסתן של המצלמות הדיגיטליות לשוק, אשר הפכו לזמינות כמעט בכל בית, התפתח סוג חדש ומדרני יותר של עיצוב אלבומים: עיצוב אלבומים דיגיטלי. בשיטה זו מעצבים את האלבומים באמצעות מגוון תוכנות גראפיות הקיימות כיום בשוק כדוגמת: Photoshop, Photoshop Elements, Paint Shop, Pro, Digital Image Suite ועוד.

 

שיטת העבודה בעיצוב אלבומים דיגיטליים מסודרת ונקייה יותר מעיצוב האלבומים הידני והמסורתי. אין כל צורך בשימוש בדפים, קישוטים ושאר האלמנטים הרבים הנוספים אותם אנו פורסים על השולחן בכדי לעצב אלבום. משטח העבודה מסודר, השימוש הוא במחשב בלבד ולכן מן הסתם עלויות הייצור של האלבום הדיגיטלי, למעט סוג ההדפסה אותה אנו בוחרים, נמוכות יותר עם יתרון בולט ביכולת לגבות את האלבום הדיגיטלי ולשכפל ממנו מספר עותקים ללא כל צורך בעיצוב ובהשקעה נוספת מצד המעצב/ת.

 

עם כניסת המדיה הדיגיטלית נוצרה הכלאה יפהיפיה בין שני סוגי האלבומים, הנקראת עיצוב היברידי. בדרך זו מעצבים את דפי האלבום דיגיטלי על גבי צג המחשב, ולאחר שלב ההדפסה מוסיפים במקומות מסויימים על הדף קישוטים וטכניקות שונות הנעשות ידנית.

 

כמובן לעין האנושית יש חוקים משלה לאסתטיקה ומדובר כבר בהעדפה אישית של כל אחד ואחת בבואם לבחור את סוג האלבום המעוצב. יצירת אלבום מעוצב מושלם על כל סוגיו היא מלאכת אומנות הנעשית באהבה גדולה לעיתים מתוך אין ספור שעות יצירה, תוך שימוש בתכונות הנדרשות ממעצב/ת בכדי לחזות את הקומפוזיציה הנכונה המשולבת בצורה הרמונית ונעימה לעין עם שלל החומרים, הקישוטים, הצבעים והיסודות שנבחרו לצורך עיצוב האלבום, הכל בכדי להשיג מראה מושלם בדרך למזכרת חלומית וקסומה של כל אותם הזיכרונות שהמתיקו ולו במעט את חייך.

 

לקריאה מורחבת יותר על ההיסטוריה של עיצוב אלבומים לחצו כאן 

 

 חזרה לראש העמוד

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד