דלג על בר עליון
בר עליון

המדריך לעיצוב אלבומים

בבואנו לעצב אלבום עלינו לזכור שהתוצר הסופי הוא אישי וייחודי לכל בית, כיוון שלכל משפחה ישנם תמונות וסיפורים אישיים המספרים את סיפורה ומיוחדים רק לה. מדובר בתוצר שיספק חוויה ייחודית ורב-גונית לעיניי המתבונן דרך התבוננות בכל אותם הזיכרונות אשר הכילו ועיצבו את חייכם, וישמש כספר המספר סיפור אמיתי – את סיפור החיים האישי שלכם

 

השלב הראשון שאיתו אנו אמורים להתחיל ברגע בו החלטנו לעצב אלבום, הוא שלב איסוף התמונות, המזכרות והמסמכים השונים אשר נאגרו במרוצת השנים ומצאו את מקומם במקומות שונים בבית כמו המגירות, הארונות והקופסאות השכוחות למיניהן, ולהביא אותם לסביבת עבודה מרווחת שיהיה נוח לפרוס בה את כל החומר שהצטבר במרוצת השנים, אשר לא נשמר או הוצג כראוי.

 

את התמונות הנבחרות אותם אנו רוצים להציג באלבום המעוצב, רצוי לסדר כרונולוגית לפי רצף האירועים שהתרחשו במרוצת השנים בהן הן צולמו. כאן יש לציין כי רבים מאיתנו אוהבים לשמור תמונות לפי סדר כרונולוגי ולא לפי אירוע מסויים. במקרה זה מומלץ למיין את התמונות לפי עשור או קבוצות של שנים, למשל: תחילת שנות השבעים, אמצע שנות השבעים, שנות השבעים המאוחרות וכן הלאה. ברגע שיש סדר כרונולוגי כדוגמת זה, אז ניתן לשייך אותם לפי אירוע או נושא מסויים. למעשה, תוכנו של האלבום המעוצב נקבע באמצעות שלב זה של מיון התמונות.

 

 

הרעיונות לנושאים בעבור אלבום מעוצב הם רבים ומגוונים ומציינים לרוב תחנות חשובות בחייו של האדם, כדוגמת לידת תינוק חדש והצטרפותו לחיק המשפחה, שנתו הראשונה של התינוק, ימי הולדת, בר/בת מצווה, חתונות, גיל הזהב, מורשת ומשפחה ועוד.

את האלבום המיועד לעיצוב ניתן לבחור בהתאם לנושא התמונות אותן בחרנו: אלבום לבן בדרך כלל מיועד לתמונות חתונה, אלבום בגווני ורוד או תכלת עבור תינוק או תינוקת, אלבום בצבעי ווינטאג' חמים עבור אלבומי זיכרונות ושורשים, אלבומי עור בכריכה מהודרת בעבור בני מצווה וחתונה, וכן הלאה. השתדלו לא לוותר על תמונות בני המשפחה הישנות אשר לא עמדו במבחן הזמן וסובלות מנזקים, שכן הן בעלות ערך סנטימנטלי יקר. לרוב נזקים אלה ניתנים לתיקון בתוכנות טיפול כדוגמת הפוטושופ, אשר מעניקות להן חיות חדשה, ובכך נשמרת פיסת היסטוריה נוספת מהמורשת המשפחתית.

 

לאחר שבחרנו את הנושא לעיצוב האלבום, יש לבחור בעבור כל דף תמונה אחת מרכזית ומספר תמונות נוספות מאותה סדרת צילומים, או לחלופין ניתן לבחור בתמונה אחת בלבד ולבנות מסביבה את העמוד המעוצב. בשלב הבא יש לבחור נייר רקע מדוגם או חלק לפי נושא התמונות או הצבע השולט בהן. למשל, דף שיתעד את טקס הנחת התפילין המרגש בכותל יכול להיות דף מדוגם עם איור של אבני הכותל או דף מודפס עם קטעים מהפרשה אותה הילד למד וקרא במעמד לו זכה, דף שיעסוק בטיולים יכול להיות דף מדוגם עם ציור של מפות או חפצים שקשורים בנסיעה, דף העוסק בתינוקות וילדים מן הסתם יהיה שובבי עם איורים לקטנטנים, וכן הלאה.

 

גם לתמונות עצמן ניתן להתאים מתחת נייר רקע בצבע שמתאים לצבע השולט בתמונה וליצור בעצם לתמונה שוליים רחבות מעט מאותו נייר הרקע, על מנת שיבליט וייתן עומק ומימד נוסף לתמונה, ובכך גם "יקפיץ" את התמונה מעל גבי הדף המעוצב, ורק אחר כך להניח על גבי הנייר המדוגם. לאחר שבחרנו נייר רקע מדוגם או חלק, יש להתחיל לסדר את התמונות בדף האלבום כפי שהיינו רוצים שיוצגו בו. רצוי לנסות מספר קומפוזיציות לפני שלב ההדבקה על מנת לראות מה נראה הכי טוב. קומפוזיציה היא האופן שבו כל האלמנטים מסודרים על הדף. הקומפוזיציה על גבי הדף היא לא רק רצף של תמונות אלא ייצוג אומנותי מרשים של אוסף הזיכרונות הפרטי שלך. קומפוזיציה נכונה וטובה תשפר לא רק את התמונות אלא גם את האלבום בכלליותו.

 

ניתן להשתמש במדבקות למיניהן ועזרי עיצוב נוספים בכדי ליצור רקע מתאים אשר ישקף את נושא הדף. מדבקות לקישוט מגיעות בשלל סגנונות הן מבחינת צבעים והן מבחינת נושאים וטקסטורות שונות למיניהן והשימושים בהן הם אינסופיים. עיצוב נכון יצליח להציג אותן באור חדש. חשוב מאוד לא להציף את הדף בקישוטים, בכדי שלא יראה צעקני מדי ושלא יתווסף נפח מיותר לאלבום, שלעיתים רק יכול לגרוע מיופיו. יש לבחור בקפידה ובתכנון את העיטורים לפני שמתחילים בשלב ההדבקה, על מנת שכל האלמנטים בדף יראו נעימים ורגועים לעין, וישתלבו בצורה הרמונית. בשלב זה אנו בעצם יוצרים איזון שהוא מאוד אינטואיטיבי ונוצר, למעשה, כשהמשקל הויזואלי של אוסף הדברים שהנחנו על הדף אותו אנו רוצים לעצב, מתאימים זה לזה.

 

באלבומים מעוצבים נושא התיעוד (Journaling) הוא חלק בלתי נפרד וחשוב מאוד. התיעוד עוזר לספר את הסיפור שמאחורי התמונה, ולשתף את המתבונן בחוויות ובסיפורים. לשם כך ישנן מספר דרכים. המפתח הוא לעשות שימוש נכון עם המילים אותן אנו רוצים לומר בכדי לעזור לספר את הסיפור של התמונה שלך. התיעוד צריך להתייחס לאווירה הכללית של העמוד אותו אנו מעצבים. לצורך כך, ניתן להשתמש בקטעי שירה, סיפורים, חומרים מן המקורות או אפילו רשימת מילים או משפטים קצרים. כך האלבום האישי שלך יתמלא במחשבות, ברעיונות וברגשות האישיים והפרטיים שלך תוך אמירה וביטוי אישיים, המספרים בעצם את סיפורך. מלבד זאת, חשוב לזכור כי כתב ידך ייחודי רק לך והוא חלק בלתי נפרד ממך ומאישיותך, ובעתיד יהיה בעל ערך מוסף עליון בעבור ילדיך, נכדיך ושאר יוצאי חלציך. כמובן שרצוי שכתב היד יהיה קריא וברור. כל אלו יעניקו מימד נוסף וטקסטורה מעניינת לעבודתך, ויעצימו את המסר העומד מאחורי האלבום המעוצב.

 

באלבומי מורשת בהם בני המשפחה כבר אינם איתנו, ניתנת חשיבות עצומה ובעלת ערך מוסף לציון שמותיהם, תאריכים, המקום בו צולמו התמונות ובאיזה אירוע. במידה ומצולמים מספר אנשים באותה התמונה רצוי לציין את מערכות היחסים והקשר בין המצולמים. פרטים לגבי התמונות נהגו בעבר לציין בכתב יד על גבי צידן האחורי של התמונות. כל הפרטים הללו באם יצויינו, יעזרו לתיעוד פיסת חיים על ציר הזמן בהיסטוריה המשפחתית שלכם, ובכך יוכלו לשמש גם את הדורות הבאים, ואף לרגש.

לבסוף שלב חשוב נוסף הוא אחסון האלבומים המעוצבים, בהן הושקעה עבודה רבה, זמן ומחשבה וכן אחסון כל החומרים הנלווים המיועדים לעיצוב, אשר שימשו אותנו בעיצוב האלבום. בזמן אחסון התמונות אותן צילמנו או האלבומים אותם עיצבנו, עלינו לזכור כי לתנאים חיצוניים כדוגמת טמפרטורה ולחות ישנה השפעה משמעותית על עמידתם של הזיכרונות החשובים בחיינו. תנאים כמו חום ואוויר לח מעודדים צמיחה והתפתחות של עובש על גבי התמונות. לחות גבוהה משפיעה על הצבע בתמונות צבעוניות, ולעיתים אף להמסה חלקית של התמונה ונזילת צבע ממנה, עד כדי שינוי הגוון המקורי. היא גם גורמת להידבקות תמונות זו לזו ולהעברת הצבעים מתמונה לתמונה. שינויי טמפרטורה ולחות קיצוניים יגרמו להתרחבותן או להתכווצותן של התמונות ולעיוותן, ובעקבות כך להופעת תופעות של סדקים וקרעים בתמונה עצמה, ואף להתפוררותה במרוצת הזמן.

 

בשל כך, רצוי לשמור ולאחסן בחדרי הבית בהם הטמפרטורה והלחות מבוקרות ולא עלולות להזיק, לעומת מרתפים ועליות גג בהם שינויי הטמפרטורה קיצוניים, ובעקבות כך קיימת בהם נטייה של התפתחות תופעות כדוגמת לחות ועובש. דרך מצויינת לאחסון התמונות בצורה בטוחה ומאורגנת היא להשתמש בתיקייה המיועדת לשמירת תצלומים. צריך לזכור שגם אם אנחנו בוחרים שלא לשמור את התמונות באלבומים מסיבות כמו חוסר מקום, או מחסור בזמן הנדרש לסידור באלבום ועוד, ומחליטים להמשיך ולשמור אותם בקופסאות, אז רצוי לפחות את הקופסאות להחליף לקופסאות מתאימות נטולות חמצון הנרכשות בחנויות צילום או ברשתות הגדולות למיניהן לצורכי משרד או מוצרי בית. כאן הנקודה לציין כי קופסאות נעליים מכילות ריכוז חומצה גבוה, ולכן יש להימנע מהשימוש בהן לצורך אחסון תמונות.

 

את התמונות שבחרנו לאחסן בקופסאות, יש לאחסן בעמידה ולא בשכיבה כדי לאפשר זרימת אוויר אשר תמנע את הידבקותן אחת לשנייה, וכמובן שלא פנים מול פנים על מנת שהצבעים לא יעברו מתמונה לתמונה. אחסון נכון ויעיל עוזר בארגון האלבומים, התצלומים, המזכרות והמסמכים השונים אשר נאספו להם במרוצת השנים, כך שקל למצוא אותם בכל פעם בו נרצה לעבוד על אלבומים נוספים או להציגם כראוי בפני חברים ומשפחה ואפילו סתם בשביל עצמינו כאשר נרצה להפליג אחורנית בזמן בצפייה בכל אותם הזיכרונות אשר הכילו את מסע חיינו.

 

חזרה לראש העמוד

הדפסשלח לחברפנו אלינו לעיצוב אלבום
עבור לתוכן העמוד