דלג על בר עליון
בר עליון

הסרת תמונות מאלבומים ישנים

כיצד להסיר בבטחה תמונות מתוך אלבומים ישנים?

 

אצל רבים מאיתנו בארונות של ההורים או של הסבים והסבתות, מאוגדים להם יחדיו תמונות המשפחה המכילות את ההיסטוריה האישית והמשפחתית של כל אחד ואחת מאיתנו בתוך דפי האלבום המגנטי המסורתי של פעם. אלבומים אלה אשר יצאו לשוק בשנות השבעים, נעשו מנייר עבה שצופה ברצועות דבק, עליו ניתן היה להניח ולסדר את התמונות ולאחר מכן לכסות עם דף פלסטיק עבה שהיה חלק בלתי נפרד מהדף הדביק ונועד בכדי לשמור ולהגן על התמונות בתוך דפי האלבום.

במרוצת הזמן ניתן לראות כי קצוות דפי אלבומים אלה הצהיבו וחלק מהתמונות אף דהו. כיום כבר קיימת מודעות לכך כי הדבק עימו השתמשו באלבומים אלה הכיל ריכוז חומצה (pH) גבוה, אשר לאורך הזמן גורם לדהיית התמונות ושינוי צבען המקורי ולהתמזגות התמונות בדבק של דף האלבום, שגם הוא עם השנים הופך להיות נוקשה בצורה המקשה את הסרת התמונות מתוך דפי האלבום.

במקרים מסויימים גם דף הפלסטיק ששימש ככיסוי הדף והגן על התמונות הכיל ריכוז חומצה אשר האץ את התדרדרות מצב התמונות. בנוסף לכל אלה גם הנייר עליו הודפסו ופותחו התמונות והדיו היו חומציים ועם הזמן גרמו לצבעים המקוריים של התמונות לדהות.

על מנת שנוכל לעזור לעצמינו לשמור על כל אותן התמונות היקרות לנו ולמשפחותינו, ובכך לשמר פיסת היסטוריה מעברינו על מנת שתשמש גם את הדורות הבאים שלנו, עלינו לנסות מס' אמצעי פעולה על מנת למנוע או לעצור את המשך הנזק.

דבר ראשון יש לנסות בעדינות לקלף את פינת התמונה תוך שימוש במשנה זהירות כדי להשאירה שלמה, ולנסות למשוך אותה החוצה מהנייר הדביק. במידה והינכם נתקלים בקשיים בהוצאת התמונה ממקומה, יש להניח שהנייר כבר החל להתפורר והוצאת התמונה בכוח תגרום לקריעתה ולהריסתה. לכן, עלינו לעצור ולנסות שיטה נוספת של שימוש במוצר נפוץ שניתן להשגה בחנויות חומרי בניין וצורכי משרד למיניהן והוא מסיר דבק, המכיל כימיקלים נוזליים המתאדים במהירה מן התמונות מבלי לפגוע בהן. יש להחדיר בעדינות את הכימיקל מאחורי גב התמונה ובאמצעות מרית המצורפת בדרך כלל למוצר, ניתן לשחרר בבטחה את התמונה.

לאלו מביניכם שאינם מעוניינים להשתמש בכימיקלים למיניהם ישנה שיטה נהדרת נוספת והיא לנסות את החוט הדנטאלי המוכר לכולנו, תוך שאנו משחילים אותו בעדינות מתחת לאחת פינות התמונה המודבקת ובתנועות "ניסור" עדינות להחליק את התמונה קדימה ואחורה מעל גבי הדף הדביק, עד שלאט לאט היא תשתחרר מהדבק.

אפשרות נוספת וזמינה הנמצאת בכל בית היא להשתמש במיקרוגל הביתי בכדי לנסות לשחרר את ההדבקה. כמובן שמיותר לציין שדפי אלבום גדולים לא יכנסו לתוך התנור, אך כשמדובר בדפי אלבום קטנים יותר, יש לשחרר את הדפים מהאלבום במידה והם מוברגים לו, כמובן ללא הברגים ותוך שימת דגש רב ששום חלק מתכתי לא מצורף לדף, ולהכניס את הדף לתוך תנור המיקרוגל למשך חמש עד עשר שניות בלבד ולאחר מכן להפוך את הדף לעוד חמש שניות, תוך שאנו נזהרים ובודקים את מצב הדבק בכל פעם.

החימום בשלבים חשוב על מנת שהתמונה עצמה לא תתחמם יתר על המידה ושלא ייגרם לה נזק נוסף ממה שכבר קיים.

אל לנו לשכוח כי מכשירי המיקרוגל הקיימים בשוק שונים ונבדלים בעוצמתם האחד ממשנהו, וכן זמני החימום שלהם.

לכן, מומלץ ואף רצוי לא לנסות ולזרז את התהליך ע"י הפעלת תנור המיקרו למשך יותר מהזמן המצויין לעיל, כי אז הדבק יהפוך להיות חם במידה כזו שיוכל לצרוב את התמונות לגמרי. כאשר הדבק נמס ניתן לנסות להרים שוב ידנית את אחת מפינות התמונה או לנסות שוב את השיטה של השימוש בחוט הדנטאלי.

אם התמונות עדיין לא יצאו בקלות, רצוי לא להילחם בהן ולהשאיר אותן כך.

במידה ומדובר בתמונות בעלי ערך סנטימנטלי חשוב לכם ולמשפחותיכם, רצוי להיעזר באנשי מקצוע מתחום הצילום ובמעבדות צילום, על מנת שיכינו עבורכם שחזור של התמונות ישירות מתוך דפי האלבום, כשהן עדיין דבוקות בו.

חשוב לציין כי לכל הטכניקות המוזכרות לעיל יש יכולת לגרום נזק כלשהוא לכיתובים ולשרבוטים השונים הנמצאים על גבי התמונות מצידן האחורי, מאחר ורוב הפעולות מבוצעות ישירות על החלק האחורי של התמונות. במידה ופעולות אלו לא בוצעו במשנה זהירות יכול להיווצר נזק גם לתמונות עצמן. לכן מומלץ קודם להכין עותקים תוך סריקת תמונות ומסמכים חשובים, באיכות גבוהה, לפני שנבצע ניסיונות כלשהם כדי להסיר אותם מהאלבום.

לקריאה נוספת במאמר המציע מידע בסיסי בנושא scrapbooking, טכניקות, גזרות, רעיונות, שימור ועוד לחצו כאן

חזרה לראש העמוד

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד