דלג על בר עליון
בר עליון

שימור תמונות

מרבית התמונות שצילמנו במהלך חיינו נועדו לשמר ולתעד את מיטב הזיכרונות שלנו. לרוב הן צולמו ברגעים המאושרים בחיינו, אותם אנו רוצים לנצור בליבנו ולזכור בל יישכחו, וכל מה שנשאר לנו הוא להיזכר בכל אותם הרגעים ע"י דפדוף בדפי האלבום ושקיעה בזיכרונות העבר והתמוגגות מהם. כידוע זיכרונות נמוגים

 

אם לא נשמור את התמונות כראוי נוכל גם לגרום להרס התמונות ולנזקים בלתי הפיכים בהן. אצל מרבית האנשים קיימת הנטייה להוציא את התמונות מהפיתוח, לעלעל בהן ולאחר מכן להחזיר אל תוך המעטפה אותה קיבלו מחנות הצילום ולשמור במגירה. אחרים נוהגים לצלם במכשיר הפלאפון שברשותם, ולא תמיד דואגים להעביר את התמונות למחשב הביתי. חשוב לזכור שלמכשירי פלאפון קיימת נטייה להיאבד, להישכח במקומות מסויימים, ולעיתים הם אף נגנבים מאיתנו. הדבר נכון גם לגבי מחשבים העלולים ללא כל התראה מוקדמת פשוט לקרוס ולהתקלקל. לכן, במקרים כאלה התמונות האהובות אותן צילמנו אובדות גם הן ביחד עם מכשיר הפלאפון או המחשב שברשותכם.

 

 

לפניכם מספר עצות שימושיות כיצד לדאוג ולסדר את כל התמונות הפזורות במגירות, בארונות ובקופסאות השונות למיניהן:

ראשית יש לדאוג ולהביא אותם לסביבת עבודה מרווחת שיהיה נוח לפרוס בה את כל החומר שהצטבר במרוצת השנים, אשר לא נשמר או הוצג כראוי. לאחר מכן, מומלץ ואף רצוי למיין את התמונות אותן אנו מעוניינים להמשיך לשמור. אין צורך לשמור ערימות של תמונות המעורבבות ביחד עם תמונות שאינן כה מוצלחות, או כפילויות של תמונות. אם הסדר והארגון חשובים לנו בתהליך זה, אנו צריכים גם לדעת להיפרד מדברים שאינם נחוצים.

 

כאמור במאמר "המדריך לעיצוב אלבומים" עלינו לזכור כי לתנאים חיצוניים כדוגמת טמפטורה ולחות ישנה השפעה משמעותית על עמידתם של הזיכרונות החשובים בחיינו. תנאים כמו חום ואוויר לח מעודדים צמיחה והתפתחות של עובש על גבי התמונות. בשל כך, רצוי לשמור ולאחסן בחדרי הבית בהם הטמפרטורה והלחות מבוקרות ולא עלולות להזיק, לעומת מרתפים ועליות גג בהם שינויי הטמפרטורה קיצוניים ובעקבות כך קיימת בהם נטייה של התפתחות תופעות כדוגמת לחות ועובש.

כמובן שלאחר כל ההסברים על החומציות הגבוהה כפי שמופיעים במאמר "הסרת תמונות מאלבומים ישנים", שהתבררה כהרסנית לתמונות, צריך לזכור שגם אם אנחנו בוחרים שלא לשמור את התמונות באלבומים מסיבות כמו חוסר מקום, או מחסור בזמן הנדרש לסידור באלבום ועוד, ומחליטים להמשיך ולשמור אותם בקופסאות, אז רצוי לפחות את הקופסאות להחליף לקופסאות מתאימות נטולות חמצון הנרכשות בחנויות צילום או ברשתות הגדולות למיניהן לצורכי משרד או מוצרי בית.

כאן הנקודה לציין כי קופסאות נעליים מכילות ריכוז חומצה גבוה, ולכן יש להימנע מהשימוש בהן לצורך אחסון תמונות.

את התמונות שבחרנו לאחסן בקופסאות, יש לאחסן בעמידה ולא בשכיבה כדי לאפשר זרימת אוויר אשר תמנע את הידבקותן אחת לשנייה, וכמובן שלא פנים מול פנים על מנת שהצבעים לא יעברו מתמונה לתמונה.

 

ברגע בו החלטנו שאנו כן מעוניינים לשמור על תמונות יקירינו ועל התמונות שאמורות לספר את סיפור חיינו לילדינו ולדורות הבאים, ניתן לבחור על הדרך בה אנו מעוניינים לשמור ולהגן עליהן מתוך שלושה פורמטים הנפוצים כיום. בעידן המודרני בו אנו חיים הפורמט הנפוץ והמקובל ביותר הוא הפורמט הדיגיטלי. כמובן שלצד היתרונות בו, ישנם גם מספר חסרונות, אותם אסביר ואפרט.

 

בבחירה בפורמט הדיגיטלי אנו בוחרים בדרך כלל שלא לפתח את התמונות על גבי נייר צילום ובעצם בוחרים לשמור את התמונות שצולמו במספר דרכים מקובלות: להעביר את התמונות שצילמנו במצלמה הדיגיטלית למחשב ולשמור אותן כקובץ, שלו רצוי כמובן לתת שם. כמו בכל דבר אחר, אל לנו לשכוח שמדובר בסופו של תהליך במחשב אשר יכול יום אחד פשוט ללא כל התראה מוקדמת לקרוס ויחד עימו יקרסו וייעלמו גם כל הזיכרונות והדברים החשובים שבחרנו לאחסן ולשמור בו.

לעיתים גם כמות הזיכרון שלו מוגבלת יחסית לכמות הדברים אותם אנו מעוניינים לשמור, ולשם כך יש צורך להגדיל את כמות הזיכרון בכונן הקשיח. במקרה זה חשוב לדאוג לגבות את קבצי התמונות על גבי כוננים חיצוניים, העמידים יותר והניתנים להחלפה כל כמה שנים.

 

אפשרות נוספת היא גיבוי התמונות על גבי כרטיס זיכרון או דיסק-און-קי נישא, בו הנפח יכול להגיע לעשרות ג'יגה בייטים, אפשרות ההופכת אותו לאחת האלטרנטיבות הטובות והאמינות לגיבוי התמונות, אולם עם חסרון אחד המתבטא בקלות בה הוא יכול ללכת לאיבוד.

 

הצורה הבאה בה ניתן לגבות היא על גבי דיסק רגיל. במקרה זה רצוי ומומלץ לרשום על גבי כל דיסק עליו שמרנו את התמונות, באמצעות טוש פרמננטי המיועד לכך, אילו תמונות נמצאות בתוכו וכן התאריך בו הן צולמו, ולשמור במתקן דיסקים או נרתיקים המיועדים לצורך אחסונם, במקום קריר ויבש.

 

ישנם כאלה המעדיפים לגבות תמונות ברשת. כאן המקום להמליץ להשתמש באתרים גדולים ומובילים בחו"ל כדוגמת האתרים Flikerאו Photobucket, מהם ניתן לקבל שירותי גיבוי ואחסון תמונות מתקדמים מתוך מגוון שירותים נלווים נוספים המותאמים ללקוחות הרבים.

 

בפורמט הדיגטלי ניתן גם לשמור את התמונות באמצעות סריקה באיכות רזולוציה גבוהה של לפחות 300 DPI (מאנגלית DOTS PER INCH - מספר נקודות לאינץ'), המומלצת והמתאימה לאיכות הדפסה גבוהה. לא מומלץ לסרוק באיכות נמוכה (150 או 200 DPI) שכן במידה ותחליטו להדפיס את התמונות האיכות הירודה תורגש בהן, גם אם על גבי צג המחשב לא הבחנתם בכך. במידה ואין ברשותכם סורק שיכול לסרוק עבורכם את התמונות באיכות גבוהה, רצוי להיעזר במעבדות צילום המתמחות בכך, אך לרוב המדפסות הביתיות הקיימות כיום בשוק מתאימות למטרה זו ומסוגלות לספק את התוצאה הנדרשת. עם זאת חשוב לציין כי הסריקה היא לא הפתרון האופטימאלי, משום שדרכה לא ניתן ללא סיוע של מחשב לראות את התמונות במידה והן לא הודפסו.

 

ישנה אפשרות נוספת והיא לבחור להכניס את התמונות שצילמתם לתוך אלבום מעוצב דיגיטלית. בפורמט זה התמונות עוברות עיבוד מחדש באמצעות נפלאות תוכנת הפוטושופ לתיקון פגמים שאינם רצויים שיופיעו בתמונות, עם אפשרויות שונות לעריכתן מחדש, שינוי גודל המקור, והוספת רקעים ואפקטים מיוחדים המעניקים נופח ומימד אחר לתמונות, תוך שילוב סגנונות כתב בפונטים שונים ומיוחדים שאינם ניתנים להוספה באלבום המעוצב ידנית. יתרונו הבולט של הפורמט הדיגיטלי הוא בכך שהוא מנצל מצד אחד את הימצאותן של התמונות אותן בחרנו לשמור בפורמט זה ומצד שני מאפשר לנו להמשיך לשמור ולתעד את כל אותם הזיכרונות הקשורים לנו ולמשפחותינו.

 

הפורמט הבא הוא הפורמט הרגיל והמוכר לכולנו, בו אנו בוחרים לסדר את התמונות אשר מיינו באלבום כיסים פשוט עם אפשרות לכיתוב בקצרה בצד כל תמונה על הסיפור העומד מאחוריה וכן התאריך בה היא צולמה. כמובן גם כאן יש להקפיד בבחירת האלבום על מנת שלא יהיה חומצי, ע"י חיפוש על גב האריזה את הכיתוב באנגליתAcid Free (נטול חומצה).

 

האפשרות האחרונה היא הבחירה באלבום מעוצב ידני. הבחירה היא להשתמש באלבום מיוחד המיועד לעיצוב תמונות. אלבום כזה מגיע במגוון דוגמאות של כריכות חיצוניות ועם אפשרויות שונות של דפים בגוונים של לבן, שמנת, שחור ואפילו נייר קראפט ממוחזר. באפשרות זו ניתן לבחור סגנון עיצוב מסויים אותו הנכם מעדיפים.

אם אתם מעדיפים את הסגנון השקט והרגוע, תכננו קודם את הקומפוזיציה בה תרצו שהתמונות יוצגו באלבום ולאחר מכן הדביקו אותן ללא כל שימוש בקישוטים או דפי רקע למיניהם. הדבר המינימאלי אותו ניתן להוסיף הוא כיתוב אומנותי בצד התמונות, שיעניק מימד נוסף נעים לעין לצד התמונות, ועדיין ישמור על עיצוב נקי ואסתטי.

האפשרות האחרת היא לעצב את האלבום ע"י הדבקת התמונות תוך שימוש במגוון טכניקות וקישוטים שונים כדוגמת ניירות רקע מדוגמים, סרטים, תחרות, פרחי נייר ומשי, כפתורים ואותיות האלפבית במגוון צורות, ופונטים לטעמכם, תוך הוספת כותרת מתאימה וטקסט המתאר את הסיפור העומד מאחורי התמונות.

 

לגבי תמונות משפחה ישנות , הן עדינות יותר ולכן דורשות מאיתנו אחסון נאות, במידה והינכם מעוניינים שגם הדורות הבאים יהנו מהן. ישנן תמונות אשר השנים הרבות שחלפו מאז הן צולמו, השאירו עליהן את חותמן, ובעקבות זאת הן סובלות מדהיית צבען המקורי ותופעות כדוגמת קרעים, קיפולים, חתכים ושריטות למיניהן.

 

במידה ותבחרו לפנות לעזרת אנשי מקצוע, זוהי הזדמנות נהדרת לטפל באותן התמונות אשר ניזוקו מפגעי הזמן, ולשפר בצורה משמעותית את איכות התמונה ע"י עיבודה וריטושה מחדש, פעולה שבאמצעותה התמונה זוכה לחזור במידת האפשר לצבעה המקורי ולחיות מחודשת. כמובן, שמדובר בהעדפה אישית כיוון שישנם אנשים עבורם זהו כל היופי שבתמונה הישנה, המהווה עדות נדירה ביופייה להיסטוריה האישית והמשפחתית שלהם.

 

הדבר האחרון אותו חשוב לציין הוא, שבסופו של תהליך לא משנה מה סגנון העיצוב אותו תבחרו, התוצר הסופי יהפוך את אלבומכם למזכרת מתועדת בלתי נשכחת ובעלת ערך יקר מפז למשך שנים רבות לדורות הבאים.

 

חזרה לראש הדף

הדפסשלח לחברפנו אלינו לעיצוב אלבום
עבור לתוכן העמוד