דלג על בר עליון
בר עליון

להפיק את המירב מצילומים

אומרים שהעיניים של האדם הן הראי לנשמה. דרכן ניתן להגיע אל תוך הנפש פנימה, אל המקום בו הרגש נמצא, אל תוך נבכי הלב ולחוש תחושות חזקות ומיוחדות כדוגמת אהבה, כאב, זיכרון או געגוע ישן נושן. דרכן ניתן לחוש את כל אותן המילים אשר אינן נאמרות ולא מצליחות לצאת החוצה, לחוש את הקול שלא נשמע, וכל שנותר הוא ללכוד מבעד לעדשת המצלמה רגעים נדירים ומיוחדים של תנועה והבעה בעלי ערך רגשי עצום ולנצור אותם לנצח, על מנת שיספרו סיפור- את הסיפור שלכם

 

תמונה מעבירה לנו ללא מילים רגשות נסתרים, היא מקפיאה בעבורינו את הזמן, היא נותנת לנו את האפשרות להפליג על כנפי הדמיון ולממש את פנטזיות העבר והיום יום שלנו, ומעל הכל נותנת לנו את האפשרות להתרפק מהזיכרונות הנשארים ממנה גם לאחר שנים רבות.

 

לפניכם מספר טיפים לשיפור איכות התמונות ע" צילום נכון:

רקע מומלץ - בסשן צילומים הנערך בסטודיו מקצועי ישנם רקעים מוכנים התואמים את אופי הצילומים והמצולמים. בבואנו לבחור את המקום בו נצלם, אנו צריכים לקחת בחשבון שתהיה לו חשיבות אסטטית בתוך התמונה. הרקע צריך להיות מעניין אבל לא יתר על המידה על מנת שלא ימשוך תשומת לב יתירה מהמצולם, לכן העדיפות היא רקע נטרלי.

 

בתמונות בהן אנו מצלמים תינוקות וילדים קטנים, עולמם האישי מספק רקע טבעי ומקסים לתמונות בלי שנהיה אפילו מודעים לכך, כמו למשל בזמן הרחצה באמבטיה עם ברווזוני הגומי האהובים, כשברקע אפשר להפריח בועות סבון שישתלבו מקסים בתמונה, או בזמן שהם ישנים מכורבלים במצעים הרכים שלהם, או אפילו על שטיח הפעילות כשמסביבם כל המשחקים הצבעוניים.

אם יש לכם בעל חיים אהוב שהילד קשור אליו במיוחד, זו הזדמנות נהדרת לעשות תמונות משותפות שלהם בחוץ, כשהרקע הוא טבעי, ירוק ופורח.

 

בתמונות המצולמות על חוף הים, החולות והים עם הגלים מאחורי גבו של הילד כשלצידו צעצועי הים האהובים או הארמון שהוא בנה, בתוספת אביזרים משלימים כמו כובעים שונים ומשקפי שמש מתוקים, כל אלה ישמשו תפאורה טבעית ומרשימה ויקחו אתכם מספר צעדים קדימה בדרך לתמונות חלומיות

מעבר לרקע, כשמדובר בצילום ילדים אחת ההמלצות החמות היא לצלם אותם במהלך פעילות שוטפת כשהם לא מודעים כלל לצילום, רצוי לא לצלם אותם בהעמדות לא טבעיות אלא דווקא בסביבה הטבעית, הנוחה והמוכרת שלהם. אותה הסביבה בה הם מבלים את מרבית שעות היום כמו בחדר המשחקים על יד פינת האיפור האהובה, או המטבח הקטן בו הם אוהבים להכין מאכלים טעימים לאמא, או כשהם מגניבים לידם את מכשיר הפלאפון ומתחילים לקשקש בו.

מדי פעם אפשר בעדינות להסב את תשומת ליבם כשהאצבע מוכנה על מתג הצילום ואז לתפוס את הרגע ולצלם את הילד כשהוא מיישיר לפתע את מבטו אלינו. במקרים כאלה ניתן לתפוס תמונות שאפילו לא חלמתם עליהן.

 

מיקום - רצוי להתרחק מעט מהמצולם תוך שימוש בזום המצלמה, שכן התקרבות יתר עלולה ליצור עיוות לא רצוי. הצלחת הצילום טמונה ביחס הנכון במיקום התמונה בפריים, כך שתהיה הפרדה בין המצולם לרקע.

 

חוק השלישים

אחד הכללים הראשוניים, הוא חוק "השלישים".

דמיינו את התמונה הרצויה כמלבן. חלקו את רוחבו לשלש ואת גובהו לשלוש. קיבלנו תשע משבצות זהות. אם נמקם את נושא הצילום באחד המפגשים של הקוים הדמיוניים, הצילום יהיה מעניין ויפה יותר. אפשר להתייחס לזה כעין טריק, או קסם. אם ניקח צילומים שאנחנו מעריכים כמעניינים ויפים, ונבצע את החלוקה המקורבת הזו, נראה כיצד זה פועל. ובעיקר, נצליח לצאת מצילומים סטנדרטיים שבהם ה"ציד" שבהם נושא התמונה במרכז.

 

 

 

זווית הצילום - לרוב, תמונות אשר מצולמות מלמטה או מלמעלה אינן מחמיאות למצולמים.

בצילום ילדים, למשל, הטעות הנפוצה שרובינו נוטים לעשות היא לצלם אותם מגובה העיניים שלנו, ואז האפקט שמתקבל הוא ילד קטנטן עם הרבה רקע מסביב שלעיתים לא רצוי שיכלל בתמונה. לכן, מומלץ ורצוי להתכופף ולהתקרב פיזית כך שהמצלמה תהיה בגובה העיניים של הילד, על מנת שימלא את מרבית שטח התמונה ויראה בגודלו הטבעי.

אפשר גם לשנות את זווית הצילום ולנסות זוויות וכיווני זום שונים כשהמצלמה מוחזקת אנכית, אופקית ואפילו באלכסון. זה ייתן אפקט ומימד נוספים והתמונות יהיו הרבה יותר מעניינות מאשר סטנדרטיות.

 

תאורה - תאורה הולמת תפקידה הוא בכך שהיא מחמיאה בצורה שלא יווצרו צללים הפוגמים במראה או השתקפויות לא רצויות בתמונה. רצוי שהתמונות יצולמו באור יום בתאורה טבעית ללא פלאש. השעות המומלצות הן שעות הבוקר המוקדמות לפני זריחת השמש או אחר הצהריים המאוחרות לפני השקיעה, כאשר האור עדיין רך ותורם ליצירת גוונים רבים התורמים למראה התמונה.

במקרים בהם הסביבה מוארת בשמש והמצולם נמצא בצל, או מקור האור נמצא מאחוריו, יש צורך בצילום תוך שימוש בפלאש על מנת לספק תאורה משלימה בכדי שפני המצולם ועיניו לא יצאו כהים יתר על המידה, ושהאור יחמיא להם.

 

לבסוף הטיפ האחרון הוא להשתדל לצלם כמה שיותר תמונות, כך שבבואכם למחשב תוכלו לבחור מתוכן את התמונות המוצלחות ביותר, עם החיוכים, המבטים והבעות הפנים שהכי ריגשו אתכם, את התמונות שהצליחו להעביר ולהציג דרכן את כל מה שחשבתם עליו בזמן הצילום, כי הרי זו הסיבה בגללה ניגשנו לצלם.... לתעד ולרגש.

 

 

חזרה לראש העמוד

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד